петок, 28 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Новиот полски амбасадор во Македонија ги предаде акредитивните писма

polska

Последни вести

Заменик министерот за надворешни работи Зоран Петров, денеска ги прими копиите од акредитивните писма на новоименуваниот вонреден и ополномоштен амбасадор на Република Полска во Република Македонија, Јацек Мултановски.

Тој му посака успешна дипломатска мисија на новиот амбасадорот Мултановски, и изрази очекување дека за време на неговиот мандат, пријателските односи меѓу двете земји ќе продолжат да јакнат, а билатералната соработка ќе се проширува и продлабочува со уште понагласена динамика.

Петров и Мултановски се осврнале и на билатерална соработка во повеќе области, задржувајќи се на економската соработка и на соработката во сферата на образованието и културата.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести