сабота, 22 октомври 2016  |  Вести денес: 21

Новиот премиер на Италија „твиташе“ уште првиот ден

Ренци (39) кој вчера ја положи заклетвата, вети изненадувања во областа на дигиталната економија и дека ќе се обиде да ги намали даноците.

renci nova

Поврзани вести

Новиот и најмлад премиер во историјата на Италија, Матео Ренци чијашто влада денеска започна со работа, веднаш на Твитер одговори на прашањата на поддржувачите, што укажува на тоа дека времињата се менуваат.

Ренци (39) кој вчера ја положи заклетвата, вети изненадувања во областа на дигиталната економија и дека ќе се обиде да ги намали даноците.

„Ова е моја најголема одговорност, Италија која пружа можности, наместо Италија која бара данок,“ одговори на следбеникот кој го замоли да не ги разочара младите луѓе, на кои, со неговите години им даде надеж.

Ренци е модерен политичар и вети брзи реформи за да ја раздвижи економијата по двегодишна рецесија, поради што невработеноста достигна рекордно ниво.

Тој на Твитер има 850 илјади следбеници кои денеска и понатаму му се обраќаа како градоначалник на Фиренца и генерален секретар на владеачката Демократска партија.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести