четврток, 27 октомври 2016  |  Вести денес: 7

Новите лидери на Украина сакаат поблиски односи со ЕУ

eston

Поврзани вести

Високата претставничка на ЕУ за надворешна политика и безбедност, Кетрин Ештон денеска ќе ја посети Украина, за да се сретне со привремените лидери кои сакаат нивната земја да воспостави поблиски односи со Унијата, пренесува „Гласот на Америка“.

Ештон истакна дека посетата во Киев ќе вклучува разгледување на начините на кои ЕУ може да и помогне за економската и политичката стабилизација на Украина.

Сепак, во земјата продолжува да постои длабок јаз меѓу Украинците, кои сакаат поблиски врски со Европа и оние кои го претпочитаат партнерството на Русија.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести