среда, 26 октомври 2016  |  Вести денес: 41

Новите санкции против Русија ќе бидат објавени денеска

Обама, кој е во посета на Филипини, додал дека цел на санкциите ќе бидат поединци и компании, како и некои делови од рускиот извоз.

download (11)

Поврзани вести

Американскиот претседател Барак Обама изјави дека денеска ќе бидат објавени нови санкции против Русија поради неспроведувањето на меѓународниот договор за смирување на кризата во Украина.

Обама, кој е во посета на Филипини, додал дека цел на санкциите ќе бидат поединци и компании, како и некои делови од рускиот извоз.

„Москва има начин за да придонесе за мирољубиво решение на кризата во Украина, но досега не превзеде чекори во тој правец“, изјавил Обама.

Денеска и Европската Унија ќе го разгледува новиот пакет санкции против Русија.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести