среда, 26 октомври 2016  |  Вести денес: 31

Ново исламско училиште во Прешево

medresa

Поврзани вести

Државната агенција на Турција, ТИКА ја помогна изградбата на ова училиштр, а на отворањето присуствуваа стотици Албанци од Прешево, Бујановац и околината.

medresa1

Во Прешево, по четири децении е отворено ново женско одделение нa медресата на Газа Иса-бег.

Покрај домаќинскиот, членовите на Прешевската муфтија присуствувала и делегацијата на Мешихатот на Исламската заедница во Србија на чело со муфтијата Мевлуд Дудиќ. Делегацијата била составена од : Деканот на факултетот за Исламски студии Енвер Гичиќ, директорот на медресето Решад Плојевиќ како и главниот имам на меџилсата Тутин Фахрудин Чисивиќ.

medresa2

Муфтијата Дудиќ во својот говор истакнал дека оваа медреса припаѓа на семејството најдобри медреси и дека никогаш не смее да биде затворена.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести