понеделник, 24 октомври 2016  |  Вести денес: 30

Ново Мексико дозволи брак меѓу хомосексуални двојки

Со ова судско решение Ново Мексико се приклучува кон 16-те држави и градот Вашингтон, кои веќе ги имаат дозволено еднополовите бракови.

Gay Marriage New Mexico

Поврзани вести

Врховниот суд на американската држава НОВО  Мексико дозволи склучување истополови бракови прогласувајќи го за противуставно отфрлањето на барањата за брак на хомосексуалните двојки.

Судот со образложение од 31 страница пресуди дека граѓанската заедница треба да се одреди како „доброволна заедница на две лица”, како и дека „сите права, заштити и одговорности коишто поизлегуваат од брачните односи треба подеднакво да се применуваат” врз истополовите и хетеросексуалните бракови.

Во август оваа година осум од 33-те окрузи во државата започнале со издавање дозволи за брак на истополови двојки, откако овластен службеник одлучил своеволно да дозволи вакви заедници. Окружните власти побараа од Врховниот суд толкување на законот, како и воведување единствена политика кон истополовите бракови.

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести