четврток, 20 октомври 2016  |  Вести денес: 55

Ново обвинение за учесници во протестите за „Монструм“

monstrum1

Последни вести

Уште 10 лица се осомничени за учество во толпата која направи неред пред зградите на судовите за време на протестите за пресудата за случајот „Монструм“.

Основното Јавно Обвинителство – Скопје до Кривичниот суд достави обвинителен предлог против 10 лица и тоа Е.В., В.Б., Ф.Н., И.М., Р.М., Ф.Н., С.И., Н.Џ., Б.Р. и Р.И. за кривичното дело чество во толпа што ќе изврши кривично дело за протестите кои се организираа во Скопје по пресудата за случајот „Монструм“ и нередите пред Основниот суд 1 и 2.

Во претходната постапка која беше покрената за учесниците во протестите по три години затвор добија шестмина насилни демонстранти, двајца добија ослободителни пресуди, за едниот обвинителот го повлече обвинението, а другиот судот го ослободи бидејќи немало докази.

Судот ги задолжи обвинетите солидарно да ја надоместат штетата предизвикана од дивеењето и мавањето со камења кон зградите на судовите при што беа оштетени повеќе прозорски стакла.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести