среда, 26 октомври 2016  |  Вести денес: 12

Ново поевтинување на нафтата на светските берзи

Барел американска лесна нафта за испорака во март на берзата во Њујорк поевтини за 74 центи на 52,12 долари, додека барел северноморска нафта од типот Брент за мартовска испорака на пазарот во Лондон поевтини за 77 центи на 57,57 долари за еден барел, пренесува Франс Прес.

nafta

Последни вести

Цената на нафтата денеска бележи пад откако Меѓународната агенција за енергетика наведе дека во наредните 5 години се очекува само скромен раст на глобалната цена на нафтата, пишуваат светските агенции.

Барел американска лесна нафта за испорака во март на берзата во Њујорк поевтини за 74 центи на 52,12 долари, додека барел северноморска нафта од типот Брент за мартовска испорака на пазарот во Лондон поевтини за 77 центи на 57,57 долари за еден барел, пренесува Франс Прес.

Прогнозите дека дека цените на нафтата од сегашното ниво од 50 до 53 долари ќе се пораснат до 73 долари во 2020 година. Цените на нафтата во јуни надминаа 100 долари за барел, а од тогаш, паднаа за околу 50% во најголем дел поради растот на глобалните резерви во светот и силното производство на нафтени шкрилци во САД.

Најчитани вести