Спорт

Ново злато за Мајкл Фелпс

Ново злато за Мајкл Фелпс
Американскиот пливач Мајкл Фелпс е најуспешниот на досегашните тек од Игрите во Рио откако ноќеска го освои четвртиот златен медал.

Тој во финалето на трката на 200 метри мешано го освои првото место што е негов вкупно 22. златен медали на Олимписките игри или вкупно 26. медал.

Фелпс оствари време 1:54.66 минута. Среброто му припадна на Кусоке Хагино од Јапонија, а бронзата на Ванг Шун од Кина.

Во трката на 100 метри слободно кај жените беа доделени два златни медала. Исто време постигнаа Симоне Мануел (САД) и Пени Олексиак (Канада) – 52.70 секунди, што претставува и олимписки рекорд. Бронзата и припадна на Сара Сјостром од Шведска.

Во трката на 200 метри грбно кај жените златото го освои Рие Кането од Јапонија, „сребрена“ стана Јулија Ефимова од Русија, а бронзата и припадна на Ши Џинглин  од Кина.

Доминацијата на Американците во дисциплината 200 грбно продолжи откако Рајан Марфи победи во финалето, пред Мичел Ларкин од Австралија и Евгениј Рилов од Русија.