петок, 28 октомври 2016  |  Вести денес: 25

НСА дневно собира податоци од 200 милиони СМС пораки

Програмата на НСА ги собира сите можни податоци на сите континенти.

telefoni

Поврзани вести

Американската разузнавачка агенција НСА низ целиот свет дневно собира по 200 милиони СМС пораки, пишува „Гардијан“.

НСА на тој начин дознава каде се наоѓаат корисниците на мобилните телефони, со кои контактираат, па и броевите на нивните кредитни картички.

Медиумите наведуваат дека оваа агенција користи текстуални пораки за следење на луѓе кои никогаш не би се посомневале сомнежи дека се занимаваат со нешто незаконско. 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести