петок, 28 октомври 2016  |  Вести денес: 66

НСА ги следи локациите на најмалку пет милијарди телефони во светот

Американската Национална агенција за безбедност (НСА) секојдневно ги следи локациите на скоро пет милијарди мобилни телефони во светот, објави весникот „Вашингтон пост“, повикувајќи се на информации кои ги објавил поранешниот разузнавач Едвард Сноуден.

nsa

Поврзани вести

НСА “несакајќи собирала податоци од светските мрежи на мобилните телефони за локациите на најмалку стотина милиони мобилни телефони во светот“.
Весникот наведува дека извештајот се заснова на податоци кои што ги доставил Сноуден, но во текстот се цитираат и анонимни претставници на НСА, кои дале некакви објаснувања за начинот на кој што функционира програмата.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести