понеделник, 24 октомври 2016  |  Вести денес: 30

НСА прислушувала адвокати на странски влади

Defense Bill

Поврзани вести

Неименувани адвокатски канцеларии од САД кои што застапувале влади на други држави биле цел на прислушување на Националната агенција за безбедност (НСА) и нејзините партнери во Австралија, пишува „Њујорк тајмс“.

Според пишувањата на американскиот дневник, поранешниот службеник на НСА,  Едвард Сноуден, обелоденил дека една неименувана фирма била прислушуивана додека ја застапувала индонезиската влада во трговските спорови со САД.

Повикувајќи се на извештај од февруари минатата година, „Њујорк тајмс“ пишува дека Австралискиот директорат ја информирал НСА за прислушување на разговорите, вклучувајќи ја „комуникацијата меѓу индонезиски претставници и адвокатски фирми и понудил размена на информации“.

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести