понеделник, 24 октомври 2016  |  Вести денес: 23

ВИДЕО: Нуланд: Е… ја ЕУ!

Американските официјални лица се сомневаат дека Русија стои зад објавувањето на прислушкуваниот разговор наводо меѓу двајца дипломати на САД во кои се навредува Европската Унија

victoria nuland

Поврзани вести

На видео каналот Јутјуб се појави аудио снимка на која може да се слушнат гласови кои наликуваат на гласовите на помошник државниот секретар за Европа и Евроазија, Викторија Нуланд и амбасадорот на САД во Украина.

Во еден момент гласот што наликува на Нуланд вели „Е… ја ЕУ“ поради своето незадоволство од напорите на Европската Унија во решавање на украинската криза.

Американски официјални лица велат дека заменик рускиот премиер бил меѓу првите кои на Твитер ја споменуваат снимката закачена на Јутјуб.

Портпаролот на Белата куќа, Џеј Карни укажал на пораката на Твитер, но не сакал да ја коментира самата снимка.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести