петок, 21 октомври 2016  |  Вести денес: 67

ОАЕ повикаа за искоренување на радикализмот

Во соопштение пред средбата на НАТО во Велс, Министерството за надворешни работи на ОАЕ се посочува дека Емиратите сакаат соработка и координирани акции против „глобалната закана од тероризам“ особено во Ирак и во Сирија.

emirati

Последни вести

Обединетите Арапски Емирати повикаа за „заеднички напори“ за искоренување на радикализмот во регионални тензични места вклучително Ирак, Сирија, Јемен, Либија, Сомалија и Авганистан, пишува МИА

Во соопштение пред средбата на НАТО во Велс, Министерството за надворешни работи на ОАЕ се посочува дека Емиратите сакаат соработка и координирани акции против „глобалната закана од тероризам“ особено во Ирак и во Сирија.

– Меѓународна иницијатива треба да се направи и за други држави во регионот, меѓу кои Јемен, Сомалија, Либија и Авганистан кои страдаат од радикална идеологија и поттикнување насилства, претежно од Исламска држава и Ал Каеда, се наведува во соопштението.

Во него не се прецизира какво вид дејствија да се преземат, но се споменува дека е неопходна нова стратегија.

– Важно е таа стратегија да не завршува со Ирак и Сирија, туку да се стреми да се справи со феноменот на тероризмот насекаде каде ќе се појави. Само со такви напори ќе биде можно да се стави крај на нивните насилства, се истакнува во соопштението.

 

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести