петок, 28 октомври 2016  |  Вести денес: 65

Обама бара од конгресот 500 милиони долари за обука и опрема на сириските бунтовници

Американскиот претседател Барак Обама побарал од Конгресот на САД да одобри 500 милиони долари за обука и опрема на умерените бунтовници во Сирија, соопшти Белата куќа.

download

Последни вести

Американскиот претседател Барак Обама побарал од Конгресот на САД да одобри 500 милиони долари за обука и опрема на умерените бунтовници во Сирија, соопшти Белата куќа.

Во соопштението се наведува дека групите, што ќе добијат поддршка, ќе бидат претходно проверени, со цел да се гарантира дека опремата нема да падне во раце на непријателите на САД.

Обама се најде под силен притисок од некои членови на Конгресот да покаже поголема поддршка за сириската опозиција, што се бори за смена на режимот на Башар ал Асад.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести