четврток, 27 октомври 2016  |  Вести денес: 1

Обама: Дејствата на Русија се знак за слабост

obama

Поврзани вести

Русија е регионална држава, што и се заканува на некои од своите соседи. Но овие закани се манифестација на слабост, а не на сила, истакнал американскиот претседател Барак Обама во Хаг, пренесе „Интерфакс“.

Обама рекол уште дека како Русија, така и САД, имаат големо влијание на своите соседни држави, но Американците не ги заземаат нивните територии.

„Акциите на Русија во Крим се извор на проблеми, но тие не се главната закана за нашата национална безбедност“, додал Обама.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести