недела, 23 октомври 2016  |  Вести денес: 12

Обама до Путин: Повлечи ја војската

obama zagrizen

Поврзани вести

Укранина причина за долг телефонски разговор меѓу двајцата најмоќни лидери во светот, Барак Обама и Владимир Путин.

Обама му нагласил на својот руски колега дека Русија го прекршила меѓународното право со испраќање на војници во Украина, пренсе  Би-Би-Си. Тој додал дека Путин мора да ги повлече сите воени сили кои тргнале кон Крим.

Според соопштениот од Кремљ, одговорт на Путин бил дека Москва го задржува правото да ги заштити своите интереси и оние на кои зборуваат руски во Украина.

Украина вели дека ја ставила армијата во состојба на целосна борбена готовност откако рускиот парламент го одобри распоредувањето на руските сили.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести