четврток, 27 октомври 2016  |  Вести денес: 51

Обама: Екстремистите во Ирак закан за целот регион

Актуелната ситуација во Ирак и групата Исламска држава на Ирак И левант (ИСИЛ) претставуваат закана за целиот регион, рекол вчера американскиот претседател Барак Обама.

obama-450-267

Последни вести

Актуелната ситуација во Ирак и групата Исламска држава на Ирак И левант (ИСИЛ) претставуваат закана за целиот регион, рекол вчера американскиот претседател Барак Обама.

Тој тоа го изјавил во телефонски разговор со кралот на Саудиска Арабија Абдула, соопштила Белата куќа.

Како што пренела агенцијата Анса, свајца претставници на властите „укажале на неопходноста ирачките лидери да делуваат ефикасно и во правец на формирање на нова влада за да ги обединат различните ирачки заедници и фракции“, се наведува во соопштението.

Според податоците на ОН, во текот на минатиот месец во борбите во Ирак, кои ги иницираше

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести