четврток, 27 октомври 2016  |  Вести денес: 61

Обама: Европа не е воено поле

За Обама Европа не е воено поле

Barack Obama, Peter Shumlin,  Deval Patrick,

Поврзани вести

Американскиот претседател, Барак Обама, рекол дека и покрај руската анексија на Крим, тој не ја гледа Европа како воено поле меѓу Истокот и Западот.

Во разговор за изданието на холандскиот „Де Фолкскрант“ објавен пред неговата посета на Амстердам, Обама рекол дека неговата порака до европските лидери е рускиот претседател, Владимир Путин, да ги разбере економските и политичките последици на неговите акции во Украина.

Руските акции ги збунија Европејците, но голем дел од лидерите на Европската унија се грижат поради акцијата кои би се загрозиле нивната економска и енергетска оспособеност на Русија.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести