недела, 23 октомври 2016  |  Вести денес: 25

Обама формира нова оперативна полициска единица

policiska-nova500

Последни вести

Американскиот претседател Барак Обама денеска ќе формира оперативна единица која треба да даде предлози за јакнење на довербата меѓу службите за безбедност и локалните заедници, по серијата протести поради повеќе случаи на убиства на невооружени луѓе оваа година, за кои е одговорна полицијата, пренесува МИА.

– Постои чувство на итност, изјави високата советничка во Белата куќа, Валери Џерет пред Обама да ја потпише извршната наредба со која се формира „Оперативна единица за полициска активност во 21. век“.

Таа истакна дека со оваа наредба Комисијата составена од 11 членови се обврзува до 2 март 2015 година да му поднесе предлози на шефот на државата.

Најчитани вести