среда, 26 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Обама ги продолжи санкциите кон Иран за уште една година

iran_sanctions_201211_2

Последни вести

Американскиот претседател Барак Обама ги продолжи за уште една година политичките и економските снакции против Иран, соопшти Белата куќа.

Во согласност со американските закони претседателот за оваа одлука ги извести лидерите на Конгресот.

Во писмото испратено до раководството на Сенатот и на Претставничкиот дом се посочува дека претседател го продолжува за уште една година режимот на вонредна состојба во однос на Иран, воспоставен пред 20 години, во март 1995 година. Указот потпишан од тогашниот 42. претседател на САД Бил Клинтон предвидува воведување серија санкции против Иран.

Едностраните американски санкции беа дополнети од меѓународни, вклучувајќи ги и оние кои ги усвои Советот за безбедност на Обединетите нации поради нарушувањето на Техеран на неговите обврски во областа на неширење нуклеарно оружје.

Најчитани вести