петок, 28 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Обама го ослободува затвореникот кој го сака Далај Лама и вежба јога

Dalai-Lama-006

Поврзани вести

Американскиот претседател Барак Обама ќе пушти затвореник од Гвантанамо кој  ја прочитал биогарфијата на Далај Лама и вежба јога.Со интенција да го испразни затворот во Гвантанамо до крајот на својот мандат, американскиот претседател одлучи да воведе помалку конвенционални услови за пуштање на затворениците на слобода.

Па така, еден затвореник кој е осомничен за тероризам, Обама ќе го пушти поради „позитивниот став“, а друг затоа што по ослободувањето ќе отвори фарма за производство на мед и млеко.

Критичарите на планот на Обама за укинување на затворот Гвантанамо истакнуваат дека 29 отсто од затворенците по пуштањето на слобода се враќаат на терористички активности.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести