среда, 26 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Обама го потпиша законот за буџетoт на САД

amerikanski kongres

Поврзани вести

Американскиот претседател Барак Обама го потпиша законот за буџет вреден 1,1 милијарди долари, со што е отстранета заканата од нова блокада на владата.

Обама пред претставниците од Канцеларијата за управување и буџет го потпиша законот, кој што оваа недела го изгласа Конгресот, како редок сигнал на буџетскиот компромис.

Претседателот порача дека буџетот, иако е сочинет од страници, цифри и фискални калкулации, претставува вистинска помош за Американците, кои што се борат за бројни потешкотии.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести