недела, 23 октомври 2016  |  Вести денес: 7

Обама го повика Конгресот да гласа за закон за засилена гранична контрола

-Таквиот закон ќе ја засили контролата врз нашите граници, а во исто време на имигрантите, кои тука живеат долго време, ќе им даде можност за натурализација, рече Обама.

obama

Последни вести

Американскиот претседател Барак Обама го повика Конгресот да гласа за реформа за имиграцијата и јавно ја бранеше својата одлука со указ да ја уреди правната положба на околу пет милиони нелегални имигранти во земјата, пренесоа француските медиуми.

-Сметам дека најдобро средство за уредување на овој проблем е двете партии да работат заедно и да гласаат за прифаќање на законот, рече претседателот во својот неделен краток говор, што директно се пренесува на радио и телевизија. Тој го спомена продлог законот, одобрен од Сенатот, но отфрлен од Претставничкиот дом на Конгресот.

-Таквиот закон ќе ја засили контролата врз нашите граници, а во исто време на имигрантите, кои тука живеат долго време, ќе им даде можност за натурализација, рече Обама.

Најчитани вести