четврток, 27 јули 2017  |  Вести денес: 53

Обама го повика Конгресот да усвои закон за финансирање на борбата против вирусот зика

Претседателот на САД Барак Обама го повика американскиот Конгрес да го усвои законот за итно зголемување на финансиите за борбата против ширењето на вирусот зика, јавува БТА.

Последни вести

– Конгресот треба да претстави закон со кој се предвидува доволно финансирање, за да се заврши таа работа, објасни Обама.

Претходно, двата дома на Конгресот одобрија средства во висина од 1,1 милијарда долари, што е значително помала од онаа која беше побарана, односно 1,9 милијарда долари.

Обама нагласи дека ако не биде одобрена потребната сум, ќе стави вето на општите закони на двата дома на Конгресот.

Најчитани вести