четврток, 27 октомври 2016  |  Вести денес: 51

Обама го предупреди Пјонгјанг

Barack Obama

Поврзани вести

При посетата на Јужна Кореја, американскиот ретседател Барак Обама предупреди дека Северна Кореја ќе се соочи со решителен меѓународен одговор, ако изврши нова нуклеарна проба, предупреди американскиот претседател Барак Обама.

Целта на посетата на Обама на Јужна Кореја е да му изрази уверување на Сеул дека САД не се откажуваат од вршењето притисок врз Пјонгјанг за прекин на напорите за создавање на нуклеарно оружје.

Пјонгјанг досега има извршено три нуклеарни тестирања, во 2006, 2009 и во февруари 2013 година. Ваквите тестови се забранети од ОН.

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести