Свет

Обама и Бајден разговараа за ситуацијата во Украина со лидерите на Казахстан, Шпанија и Кипар

Обама и Бајден разговараа за ситуацијата во Украина со лидерите на Казахстан, Шпанија и Кипар
САД: Русија нема моќ да ја злоупотреби грчката криза

Претседателот на САД, Барак Обама и потпретседателот Џо Бајден, разговараа за ситуацијата во Украина со лидерите на Казахстан, Шпанија и Кипар. Земјите ја потврдиле заинтересираноста за мирното решавање на проблемите во земјата, соопшти „РИА Новости“, повикувајќи се на соопштение на Белата куќа.

Во разговорот со претседателот на Казахстан, Нурсултан Назарбаев, Обама ја повикал средноазиатската република да одигра активна улога во побарувачката на мирно решение на кризата во Украина. Двајцата се согласиле дека е важно да се одржат принципите на суверенитет и територијален интегритет, се вели во соопштението.

Обама разговараше настаните во Украина и со премиерот на Украина, Мариано Рахој.

Потпретседателот на САД, Џо Бајден разговарал за регионалните прашања, вклучувајќи ја и ситуацијата во Украина, со претседателот на Кипар, Никос Анастасиадис.

Двајцата водачи ја потврдија цврстата поддршка за суверенитетот и територијалниот интегритет на Украина во нејзините меѓународно признати граници и се консултира за чекорите што би можеле да доведат до деескалирање на ситуацијата и нејзиното мирно решавање, се наведува во соопштението на Белата куќа.