петок, 28 октомври 2016  |  Вести денес: 23

Обама и Путин разговарале еден час за кризата

„Претседателот Обама нагласи дека постои начин за дипломатско решавање на ситуацијата,“ се наведува во соопштението на Белата куќа.

obama i putin

Поврзани вести

Американскиот претседетал Барак Обама го повика рускиот претседател Владимир Путин да ги прифати условите за можно дипломатско решение за кризата во Украина.

Во нивниот втор телефонски разговор во изминатите шест дена кој траел еден час , Обама му рекол на Путин дека влегувањето на Русија во Украина претставува кршење на суверинитетот и територијалниот интегритет на таа држава соопшти Белата куќа, а пренесе Ројтерс.

За време на разговорот Обама ги изнел сите услови за дипломатско решение за кои се заложуваат одфицијалните лица во САД.

Според одредбите на тој договор, Русија би ги повлекла своите војници од базите на Крим, би дозволила меѓународни набљудувачи кои ќе се погрижат правата на етничките Руси да се почитуваат и да се согласат на директни разговори со украинските официјални лица.

„Претседателот Обама нагласи дека постои начин за дипломатско решавање на ситуацијата,“ се наведува во соопштението на Белата куќа.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести