четврток, 27 октомври 2016  |  Вести денес: 50

Обама им вети на Американците дека ќе бидат безбедни во Сочи

obama zagrizen

Поврзани вести

Американскиот претседате Барак  Обама, ги собра членовите на својот тим за национална безбедност за да му дадат гаранција дека ќе ги преземат сите потребни мерки за безбедноста на американските олимпијци кои ќе учествуваат на Зимските олимписки игри во Сочи .

Обама од нив побара да соработуваат со руската Влада и другите партнери со цел Игрите да бидат крунисани со успех , се вели во соопштението од Белата куќа.
Обама минатиот минатата недела изјави дека Зимските олимписки игри во Сочи ќе бидат безбедни, но ги советуваше Американците, кои ќе патуваат во Русија да бидат претпазливи.
Белата куќа изрази загриженост и за зголемениот број на насилства во Сочи пред стартот на Игрите, но им вети на своите спортиси и посетители дека ќе бидат сигурни во Сочи.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести