петок, 28 октомври 2016  |  Вести денес: 56

Обама ја менува стратегијата, во иднина ќе го заобиколува Конгресот

Важните точки од својата политика без Конгресот

barak obama

Поврзани вести

Американскиот претседател Барак Обама планира оваа година да ги искористи претседателските извршни налози за да истурка важните точки од својата политика, најавуваат неговите соработници.

Таквите најави биле пречекани прилично студено на страна на републиканците, кои на Обама му забележуваа дека на тој начин ги крши основните принципи за распределба на властите во Америка.

Советникот на претседателот на САД, Деф Фајфер, вели дека Обама минатата година морал минатата година да се обрати до Конгресот по повод законите за имиграциона реформа и продолжување со помош на невработените, но дека повеќе нема да биде попустлив кон конгресмените во областите во кои според законот не треба да бара нивна согласност.

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести