понеделник, 24 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Обама: Меѓународната заедница е обединета против нападите врз Украина

Barack Obama, Vladimir Putin

Поврзани вести

Претседателот на САД, Барак Обама денеска изјави дека меѓународната заедница ќе продолжи да биде обединета во отпорот против нападот врз суверенитетот и територијалниот интегритет на Украина од страна на Русија, пренесе „АФП“.

„Продолжувањето на руската воена интервенција во Украина само ќе ја влоши дипломатската изолација на Русија, а нејзината економија ќе настрада уште повеќе“, предупреди Обама ден по позитивниот гласање за влезот на украинската република Крим во составот на Русија.

Според Обама, кризата може да се реши преку враќањето на руските сили во базите во Крим обезбедување на поддршка кон набљудувачите во Украина и воспоставување на дијалог меѓу Москва и Киев.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести