понеделник, 24 октомври 2016  |  Вести денес: 28

Обама може и без Конгресот да го нападне Ирак

obama

Поврзани вести

Претседателот на САД, Барак Обама изрази уверување дека не му е потребна дозвола од Конгресот за чекорите кои би ги презел за гушење на сунитските побуни во Ирак , а таквото мислење го делат и лидерите на Когресот, изјавија високи претставници на Републиканците во Сенатот и претставниците на Домот по состанокот со Обама.

Ако има некаква мерка, тогаш последна мерка би била воздушните напади освен ако известувачките агенции јасно не ги дефинираат целите на земјата.

Обама синоќа ја разгледувал опцијата за можен одговор на се полошата безбедносна ситуација во Ирак.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести