петок, 28 октомври 2016  |  Вести денес: 37

Обама нареди ревизија на политиката за ослободување заложници

513321_obama-ap_f

Последни вести

Американскиот претседател Барак Обама нареди сеопфатна ревизија на политиката на администрацијата поврзана за вложување напори да се ослободат Американци киднапирани од екстремистички групи во странство.

Како што јавува МИА, Обама побарал од релевантните служби и агенции, меѓу кои МО, ФБИ и разузваначки агенции, да извршат сеопфатна ревизија на начинот на кој американската власт се занимава со тоа прашање.

Администрацијата не можеше да ги наведе сите чекори преземени да се ослободат киднапираните, но портпаролот на Националниот совет за безбедност Алистер Беки рече дека Вашингтон ќе продолжи да вложува потребни воени, разузнавачки, полициски и дипломатски напори за откривање киднапирани американски лица.

Во изминатите неколку месеци екстремисти од ИД убија тројца Американци, вклучително и полседниот случај на Питер Касиг чие сурово погубување во неделата беше објавено на видео снимка на таа група.

Најчитани вести