недела, 23 октомври 2016  |  Вести денес: 24

Обама: Нашата политика во Авганистан е исправна

Обама смета дека администрацијата на одличен начин ја води војната во Авганистан

obama zagrizen

Поврзани вести

Американскиот претседател, Барак Обама, изјавил дека политиката на неговата администрација кон војната во Авганистан е исправна, отфрлајќи ги обвиненијата на поранешниот секретар за одбрана, Роберт Гејтс, кој го довел во прашање неговиот пристап во таа војна.

Обама, по средбата со шпанскиот премиер Маријано Рахој, пред новинарите рекол дека Гејтс е негов „добар пријател“, оценувајќи дека одлично ја водел работата на Пентагон.

Коментирајќи ја неговата книга во која е обвинет дека не ја води војната во земјата на вистински начин, откривајќи детали околу несогласувањата во администрацијата, претседателот на САД рекол дека од таа функција мора да се води сметка за деталите кога „испраќа луѓе во војна“.

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести