недела, 23 октомври 2016  |  Вести денес: 7

Обама не ја исклучува можноста за воена интервенција во Сирија

obama

Поврзани вести

Претседателот на САД Барак Обама изјави дека не ја исклучува можноста за решавање на сириската криза со употреба на воена сила, пренесе „Интерфакс“.

„Во моментов не размислуваме дека има воено решение на овие проблеми. Сепак ситуацијата во Сирија е многу нестабилна и ние продолжуваме да ги разгледуваме сите можни начини за решение на ова прашање“, рекол Обама на заедничката прес-конференција со претседателот на Франција, Франсоа Оланд.

Обама додал дека страдањата на сирискиот народ носат закана за целиот регион, вклучително и за сојузниците и партнерите на САД, како Либан и Јордан.

„За целиот период на мојот престој на функцијата претседател јас си го задржувам правото за употреба на воена сила во интерес на националната сигурнст на САД. Таа можност сепак треба да се користи мудро, додал американскиот претседател.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести