Свет

Обама одобри испраќање на уште 1500 војници во Ирак

Обама одобри испраќање на уште 1500 војници во Ирак

Американскиот претседател Барак Обама побара од Конгресот повеќе од пет милијарди долари за финансирање на борбата против Исламска држава и одобри испраќање на уште 1.500 војници за мисија во Ирак.

Белата куќа соопшти дека американските трупи нема да имаат борбена улога во Ирак туку ќе советуваат и помагаат на ирачки и курдски сили.

Обама дополнителните сили ги одобрил да оперираат во ирачки воени објекти во предградија на Багдад и Ербил додека досегашните сили сеактивни само во заедничкиот координативен центар во кој имало и припадници на ирачката армија.