сабота, 22 октомври 2016  |  Вести денес: 23

Обама одобри испраќање на уште 1500 војници во Ирак

barak-obama21

Последни вести

Американскиот претседател Барак Обама побара од Конгресот повеќе од пет милијарди долари за финансирање на борбата против Исламска држава и одобри испраќање на уште 1.500 војници за мисија во Ирак.

Белата куќа соопшти дека американските трупи нема да имаат борбена улога во Ирак туку ќе советуваат и помагаат на ирачки и курдски сили.

Обама дополнителните сили ги одобрил да оперираат во ирачки воени објекти во предградија на Багдад и Ербил додека досегашните сили сеактивни само во заедничкиот координативен центар во кој имало и припадници на ирачката армија.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести