среда, 26 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Обама одобри пет милиони долари воена помош за Украина

obama-500

Поврзани вести

Американскиот претседател Барак Обама нареди да се испрати дополнителна воена помош во вредност од пет милиони долари на Украина за справување со сегашната криза.

Таа вклучува воена опрема и помош за подготовката на војниците, но не и борбени системи.

Според соопштение на Белата куќа, надлежностите за извршување на наредбата на претседателот му се предаваат на државниот секретар Џон Кери, согласно американскиот Закон за давање воена помош од 1961 година.

Кери ги добива и надлежностите да го нареди давањето на помошта за Украина од секое американско министерство или владин орган.

Вредноста на оваа помош може да достигне и до 20 милиони долари, но не може да вклучува оружје.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести