вторник, 25 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Обама одобри воздушни напади во Ирак

obama-500

Поврзани вести

Американскиот претседател Барак Обама изјави дека одобрил прецизни воздушни напади врз џихадисти на „Исламската држава“ во Северен Ирак и доделување на хуманитарна помош со воени авиони за загрозеното цивилно население со цел да се спречи „потенцијален геноцид“.

Одобрив прецизни напади за помош на ирачките сили, ако е неопходно, во борбите за заштита на цивилното население, што е заробено без вода и храна во планински делови на земјата. Можеме да делуваме одговорно и претпазливо, со цел да се спречи потенцијален геноцид, изјави Обама.

Нападите ќе бидат извршени ако џихадистите напредуваат кон Ербил, главниот град на автономниот регион Ирачки Курдистан, каде има американски дипломати и воени советници.

МИА

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести