понеделник, 24 јули 2017  |  Вести денес: 5

Обама официјално ја поддржа Хилари Клинтон во трката за Белата куќа

Ваквата одлука доаѓа откако Обама се сретна со нејзиниот ривал демократскиот сенатор Берни Сандерс.

Обама официјално ја поддржа Хилари Клинтон во трката за Белата куќа

Обама официјално ја поддржа Хилари Клинтон во трката за Белата куќа

Последни вести

Американскиот претседател Барак Обама денеска официјално ја поддржа кандидатурата на Хилари Клинтон за функцијата претседател на САД.

Ваквата одлука доаѓа откако Обама се сретна со нејзиниот ривал демократскиот сенатор Берни Сандерс.

Сандерс истакна дека ќе соработува со Клинтон со цел да го запрат републиканецот Доналд Трамп.

Во образложението на својата поддршка, Обама нагласи дека смета оти никогаш немало така квалификувана личност да ја извршува претседателската функција.

Најчитани вести