петок, 21 октомври 2016  |  Вести денес: 66

Обама: Потрагата по малезискиот авион е врвен приоритет

barak obama

Поврзани вести

Претседателот на САД, Барак Обама изјавил дека потрагата по исчезнатиот малезиски патнички авион е врвен приоритет за САД, понудувајќи ги сите можни ресурси за помош при неговата потрага, вклучувајќи ги и ФБИ, пишува „Телеграф“.

Во својот прв прес посветен на мистеријата со летот 370 на „Малезија ерлајнс“, Обама изрази сочувство на роднините на исчезнатите патници.

„Сакам да ве уверам дека за нас тоа е врвен приоритет. Ние го нудиме на располагање секој достапен ресурс во потрагата по авионот. Има и блиска соработка со маезиската Влада“, истакнал Обама.

Според неговите зборови, ФБИ , Националната комисија за безбедност во транспортот и секоја агенција, поврзана со авијацијата и се достапни на истрагата.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести