Свет

Обама праќа 3.000 војници во Либерија

Обама праќа 3.000 војници во Либерија

Американскиот претседател Барак Обама денеска ќе ги објави плановите за испраќање на 3.000 војници во Либерија кои треба да помогнат во борбата против еболата, јавува Би-Би-Си.

Во епидемијата од ебола досега животот го загубиле повеќе од 2.400 лица. Најмногу погодени се западноафрикасните држави Сиера Леоне, Либерија и Гвинеја.

Американските власти велат дека целта на иницијативата против еболата е да се вежбаат 500 здравствени работници неделно, да се изградат 17 здравствени објекти со околу 100 кревети, да се зајакне меѓународната соработка, како и да се извежба локалното население како да им помогне на медицинските лица и како правилно треба да ги носат пациентите.