понеделник, 24 октомври 2016  |  Вести денес: 24

Обама праќа 3.000 војници во Либерија

download (2)

Последни вести

Американскиот претседател Барак Обама денеска ќе ги објави плановите за испраќање на 3.000 војници во Либерија кои треба да помогнат во борбата против еболата, јавува Би-Би-Си.

Во епидемијата од ебола досега животот го загубиле повеќе од 2.400 лица. Најмногу погодени се западноафрикасните држави Сиера Леоне, Либерија и Гвинеја.

Американските власти велат дека целта на иницијативата против еболата е да се вежбаат 500 здравствени работници неделно, да се изградат 17 здравствени објекти со околу 100 кревети, да се зајакне меѓународната соработка, како и да се извежба локалното население како да им помогне на медицинските лица и како правилно треба да ги носат пациентите.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести