петок, 21 јули 2017  |  Вести денес: 1

Обама: Претседателската должност не е реално шоу

obama

Последни вести

Американскиот претседател Барак Обама изјави дека претседателката позицијата во САД не е реално шоу и потсети дека тоа е навистина сериозна функција.

Со оваа изјава тој алудира на кандидатот на Републиканската партија за претседателската номинација Доналд Трамп, кој имаше позната риалити програма наречена „приправник“

– Сега преживуваме тешки моменти и претседателската должност е навистина една сериозна должност. Тоа не е забавно. Ова не е реална ТВ емисија, рече Обама.

Тој додаде дека сите претседателски кандидати треба да дадат детали за нивните планови за акција.

Обама истакна дека работите кои направил Трамп во минатото треба да се проучат внимателно.

– И мислам дека е важно за нас да гледаме сериозно на зборовите кои тој ги изрекол во минатото, рече Обама.

Најчитани вести