среда, 26 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Обама: Преземени се сите мерки за безбедност на Американците во Сочи

Обама од нив побара да соработуваат со руската влада и другите партнери, за Зимските игри во Сочи бидат крунисани со успех, се додава во соопштението на Белата куќа.

obama

Поврзани вести

САД ги преземаа сите потребни мерки да ја осигурат безбедноста на своите државјани на Зимските олимписки игри во Сочи, објави синоќа Белата куќа.

Американскиот претседател Барак Обама ги собра синоќа членовите на својот тим за национална безбедност во претставништвото и тие го увериле дека ги презеле сите потребни мерки кога станува збор за безбедноста на Американците кои учествуваат или присуствуваат во Игрите, се наведува во соопштението.

Обама од нив побара да соработуваат со руската влада и другите партнери, за Зимските игри во Сочи бидат крунисани со успех, се додава во соопштението на Белата куќа.

Претседателот исто така им порача на своите соработници да ја разгледаат секоја информација која би можела да влијае на Игрите и да дејствуваат на одговарачки начин. Обама, минатиот петок на Си-Ен-Ен изјави дека ЗОИ во Сочи ќе бидат сигурни, но ги посоветува граѓаните кои патуват таму да бидат внимателни бидејќи секогаш постојат ризици.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести