четврток, 27 октомври 2016  |  Вести денес: 61

Обама: Примирјето ќе биде успешно ако Москва престане да испраќа оружје и војска во Украина

Ние постојано ги поддржуваме напорите на претседателот Порошенко за постигнување примирје кое може да доведе до политичко решение, рече Обама и потенцираше дека САД ќе продолжат на официјален Киев да му доставуваат поддршка за зголемување на потенцијалот на украинските воени сили.

Barack Obama

Последни вести

Претседателот на САД Барак Обама изјави денеска дека примирјето во Украина може да биде ефективно само ако Русија престане да се „преправа“ дека не ги контролира проруските сепаратисти и да престане да испраќа војници и оружје на украинска територија.

Оваа изјава на Обама, дадена на прес-конференцијата во Талин на еден ден пред Самитот на НАТО во Велс, доаѓа откако денеска беше соопштено дека претседателите на Украина и Русија Петро Порошенко и Владимир Путин договориле чекори за прекин на огнот меѓу владините сили и сепаратистите во Источна Украина.

– Ние постојано ги поддржуваме напорите на претседателот Порошенко за постигнување примирје кое може да доведе до политичко решение, рече Обама и потенцираше дека САД ќе продолжат на официјален Киев да му доставуваат поддршка за зголемување на потенцијалот на украинските воени сили. Тој воедно ја повика меѓународната заедница да укаже итна помош за економијата на Украина.

Тој исто така го потврди ангажманот на НАТО и САД да ги бранат источните членови на Алијансата и потести дека во Балтичкиот регион продолжува ротацијата на авијациските единици и воениот персонал на Пактот, а поврзано со кризата во Украина. Обама потенцираше дека НАТО треба да ја остави вратата отворена за понатамошно проширување и да им помогне на Украина, Молдавија и Грузија да ја зајакнат одбраната.

Американскиот претседател од Талин ги повика европските лидери да го спроведат својот дел за зајакнувањето на НАТО и да ги зголемат трошоците за одбраната.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести