Свет

Обама пристигна во Преторија

Обама пристигна во Преторија

Американскиот претседател Барак Обама пристигна во Јужна Африка, за да присуствува на церемонијата во спомен на Нелсон Мандела, пренесе „АФП“.

По 16-часовниот лет, авионот што го превезувал Обама и неговата сопруга Мишел, слетал на воениот аеродром во Преторија.

Претхотно на аеродромот пристигнаа авионите на кинеските и германските лидери, кои исто така ќе присуствуваат на церемонијата во чест на поранешниот претседател на Јужноафриканската Република.