петок, 28 октомври 2016  |  Вести денес: 56

Обама: Продолжуваме со шпионажата, Меркел да не се грижи

Тој рекол дека суштината на разузнавачките служби е во тоа да се дознае што мисли и што прави народот.

obamalazgonagodinata

Поврзани вести

Разузнавачките служби на САД ќе ја продолжат шпионажата на странските влади, рекол американскиот претседател Барак Обама во интервју за германската телевизија „ЗДФ“.

Обама рекол дека го запрел шпионирањето на лидерите на пријателските земји како и тоа дека нема да дозволи надгледувањето да ги наруши неговите однос со германската канцеларка Ангела Меркел.

„Нашите разузнавачки агенции, како и германската разузнавачка служба и оние во другите змеји, ќе продолжат да се интересираат за намерите на владите ширум светот. Тоа нема да се промени“, рекол Обама.

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести