вторник, 25 октомври 2016  |  Вести денес: 41

Обама: Путин ја одредува иднината на Украина со пушки

Britain's Prime Minister David Cameron greets U.S. President Barack Obama at the start of the NATO summit at the Celtic Manor resort, near Newport

Поврзани вести

Лидерите на најголемите светски сили повторно ја нападнаа Русија и нејзиниот претседател за директно поттикнување на судирите во Украина и кршење на суверинитетот на таа земја.

Лидерите на најголемите светски сили кои учевствуваат во историскиот самит на НАТО во Велс упатија остри зборови и обвинувања на сметка на Русија и претседателот Владимир Путин.Тие истакнаа дека Путин се обидува, од Украина која е суверена држава, да ја примора да се откаже од своите права и да и ја одреди иднината со цевки од пушките.

Ова, непосредно пред почетокот на Самитот го изјавија американскиот претседател Барак Обама и британскиот премиер Дејвид Камерун. Тие се согласија дека Русија ги прекршила правилата со незаконска анексија на полуостровот Крим, а дека нејзините трупи на украинска територија се закана и го загрозуваат суверенитетот на државата.

„Треба да го поддржиме правото на Украина да ја одреди својата демократска иднина,“ наведоа двајцата лидери.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести