Свет

Обама: Путин се обидува да го поткопа единството на Европа

Обама: Путин се обидува да го поткопа единството на Европа

Владимир Путин се обидува да го поткопа единството на Европа, на кое гледа како на закана, оцени денеска американскиот претседател Барак Обама.

Обама, во интервју за телевизијата Си-Би-Ес изјави дека според мислењето на САД проблем станува мигрантската криза во Европа. Според него мигрантската криза врши притисок на политиката во Европа, го поттикнува ултрадесничарскиот национализам и го охрабрува распадот на Унијата, што потоа го користат луѓето како што е Путин.

– Путин гледа на НАТО, ЕУ и трансатлантското единство како на закана, наведе Обама. Мислам дека греши. Му укажав дека, напротив, силна, обединета Европа која соработува со силна и отворена Русија е добар рецепт, но Путин се уште не е сосема убеден во тоа, изјави американскиот претседател на крајот на турнејата во Блискиот Исток и Европа.

За време на посетите на земјите од ЕУ, Обама ги повика европските лидери да покажат повеќе единство во соочувањето со економската криза, заканата од исламскиот тероризам и огромниот прилив на мигранти од Блискиот Исток и од други подрачја.

Тој исто така ја повика Велика Британија да не гласа за излегување од ЕУ на референдумот во јуни.