понеделник, 24 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Обама: Санкциите против Русија дејствуваат

sad

Поврзани вести

Американскиот претседател Барак Обама оцени дека американските санкции против Русија даваат резултати, но додаде дека Вашингтон ќе се соочи со многу поразлични прашања ако Москва започне инвазија на Источна Украина.

Западните официјални лица предупредуваат на натрупување на руски воени сили на границата со Украина и додаваат дека тоа може да биде вовед во голем напад, со цел заштита на проруските сепаратисти кои се борат со украинските трупи.

Иако и републиканците и демократите во американскиот Конгрес сакаат САД да испрати воена помош на Украина, администрацијата на Обама верува дека засега не е потребна американска воена помош

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести