вторник, 25 октомври 2016  |  Вести денес: 54

Обама: Се разгледуваат воени опции против Исламска држава

obama-500

Поврзани вести

Американскиот претседател Барак Обама изјави дека побарал разгледување на воени опции на САД против припадници на групата Исламска држава во Сирија.

Тој на конференција во Белата куќа предупреди против шпекулации дека се наоѓа на чекор од одлука за проширување на воздушните напади против ИД надвор од целите врз кои силите на САД веќе извршија воздушни напади во Ирак.

Американскиот претседател истакна дека државниот секретар Џон Кери ќе замине во посета на Блискиот Исток со цел да добие поддршка од регионот против џихадистите на ИД.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести